Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ostrov Grado

Grado leží na ostrove medzi otvoreným morom a Lagúnou di Grado. Má strategickú polohu v najsevernejšej časti jadranského pobrežia, kde už začína benátska riviéra. S pevninou je spojený mostom cez lagúnu, ktorá sa tiahne od Aquileii v dĺžke 5 km. Už keď po ňom prichádzate ste očarení scenériou, ktorá sa Vám naskytne. Na jednom mieste sa tu snúbi história, more, pláže a všetko, čo ku kvalitnej dovolenke patrí. Pridanou hodnotou je, že zo Slovenska je to len päť a pol hodiny autom (Bratislava).
 


Grado si vyslúžilo mnoho krásnych mien, no najčastejšie mu hovoria: „Ostrov slnka“ (Isola del Sole) alebo „Zlatý ostrov“ (Isola d’Oro). Z jeho pláži môžete vidieť, ako pulzuje život v neďalekom Trieste, prípadne na pobreží Istrie. Je hlavným ostrovom, ku ktorému patria aj ďalšie menšie ostrovy, ktoré sú s ním spojené romantickými mostami.
 

 

Na jemne piesočnej pláži, s pozvoľným prístupom do mora a šumom vĺn nájdete pohodlné ležadlá so slnečníkmi a stolíkmi, ktoré nie sú tesne vedľa seba. VIP stany postavené priamo na pláži, poskytujú priestor na prežitie chvíľ oddychu v intimite z dosahu pozornosti ostatných. Môžete sa tiež osviežiť v miestnych baroch alebo reštauráciách.
 

 

Neplatené pláže sú v podstate na oboch stranách od platenej pláže, jedna verejná pláž sa nazýva Spiaggia Costa Azzurra a nachádza sa len kúsok od historického centra mesta. Druhú nájdete na strane Grada nazývanej Grado Pineta.

                                                      

Veľký priestor je venovaný deťom, nájdete tu hrady, či preliezky, veľké priestory určené na animáciu, kultúrne stretnutia. Ak si máte chuť zacvičiť pri hudbe na pláži, stačí sa len pridať k skupine. Táto činnosť je tu veľmi obľúbená. Plážový volejbal tiež nechýba. Člny, vodné bicykle, kajaky,… to všetko Vám bude k dispozícií. 

Grado. Matka Benátok s 1600-ročnou históriou. Jeho šarm môžete zažiť prechádzkami po uličkách starého centra mesta. V nádhernom prostredí staréh mesta Campo dei Patriarchi môžete obdivovať ranné kresťanské stavby Bazilika di Sant’Eufemia, Baptisterium a Bazilika di Santa Maria delle Grazie. Ústredný mestský život sa sústredí na námestie Piazza Biagio Marin pomenované po slávnom miestnom básnikovi. Tu môžete obdivovať pozostatky starobylého sídla baziliky. Viac informácii o hlavných pamiatkach na Grade si môžete prečítať na stránke "História Grado".

 

Okrem historických aspektov je Grado obľúbenou letnou destináciou vďaka svojej lagúne s rozlohou viac ako 90 štvorcových kilometrov a zahŕňa dve prírodné rezervácie s nekontaminovanou prírodou. Autentický raj pre pozorovanie vtáctva, ktoré sa oplatí naozaj vidieť. Tu sa započúvate do harmónie zvukov nespočetných vtákov, ktorým kontruje iba šum lagúny a vetra.

Piesočné pláže, čisté – pokojné vody a niekoľko zábavných aktivít robia Grado ideálnym rodinným cieľom. Grado získalo prestížnu ekologickú značku “Modrá vlajka” a má ju nepretržite už 29 rokov.

Nájdete tu kvalitné služby, zameranie na pohodlie a bezpečnosť dovoleniek s deťmi. Vstup do mora je veľmi pozvoľný, takže deti Vám budú vďačné, že sa môžu do sýtosti vyšantiť. Miestny Aquapark je veľmi obľúbený, organizujú sa tam rôzne aktivity v bazénoch. Hneď pred vchodom na pláž je zriadený zábavný park „Parco delle rose“, kde okrem samých ruží Vás privítajú atrakcie pre deti, minigolf, ihriská a rôzne služby pre deti.

Každý si tu taktiež môže vybrať svoj obľúbený šport. Plážový volejbal, basketbal, futbal, windsurfing, plachtenie, vodné lyžovanie a kanoistiku, kone a tenis. Ponuku uzatvára 18-jamkové golfové ihrisko situované medzi zelenými lúkami a modrými vodami. A samozrejme nemôžeme zabudnúť na príjemné prechádzky s nádherným západom slnka a hučiacim morom.

Cyklistika na ostrove Grado patrí tak isto medzi obľúbené športové aktivity, ale je to aj najpopulárnejšia preprava na ostrove a v okolí. Sú tu vybudované niekoľko-kilometrové cyklotrasy. Bicykle si môžete prenajať v obchodoch s bicyklami, prípadne v hoteloch. Niektoré majú aj sedačku pre deti.
 

 

Pozrite si našu ponuku nehnuteľností na ostrove Grado v Taliansku

História mesta Grado

História mesta Grado je neoddeliteľne spojená s históriou dvoch veľkých miest: Aquileia a Benátky. Grado je tiež označované ako “matka” Benátok, pretože sídlo patriarchátu bolo neskôr prenesené z mesta Grado do Benátok.

Spočiatku ostrov slúžil ako prístav Aquilei v čase, keď bol ostrovom a rušným obchodným centrom Ríma.

V rímskych časoch bolo mesto, známe ako ad Aquae Gradatae, prvým prístavom pre lode vstupujúce do rieky Natisy (Natisone), ktoré smerovali proti prúdu do Aquilei.
Medzi 5. a 6. storočím n.l., aby sa ostrov chránil pred opakovanými nájazdmi germánskych kmeňov, bol opevnený budovaním Castrum gradense, kde sa ukryli aj biskupi z Aquilei. Castrum bol postavený podľa typického neskoro rímskeho urbanistického plánu a stále pozostáva z fascinujúcej a dobre zachovanej mriežky ulíc a námestí…skutočného bludiska.

 

V roku 452 sa Nicetas, biskup Aquileia, krátko uchýlil do Grada; z toho istého obdobia je najskoršia stavba prvej katedrály mesta Grado, kostola Santa Maria delle Grazie a Baptisterie. Grado sa stalo základňou patriarchátu. Sídlo patriarchátu bolo v r. 1451 prenesené do Benátok  pápežom Mikulášom V. 

Od roku 1815 do roku 1918 Grado patrilo Rakúsku, no po 1. svetovej vojne pri novom rozdelení pripadlo Talianskej republike.

Hlavné pamiatky

Bazilika di Sant’Eufemia bola postavená ako katedrála patriarchátu Aquileia a bola vysvätená v roku 579 n.l. patriarchom Eliášom.
Najdôležitejším a cenným prvkom tejto rannej kresťanskej cirkvi sú harmonické kolonády a elegantné geometrické vzory podlahových mozaík. Ďalším pozoruhodným prvkom je pôvodná románska ambonová vrstva s malou kopulou v maurskom štýle. Nad  Bazilikou stojí impozantná 42-m zvonica. Na jej vrchole je vetracia lopatka vo forme archanjela sv. Michala, dar z Benátok, ktorý  je v Grade známy ako Anzolo.

 

Vedľa dómu stojí osemboké Baptistérium z druhej polovici 5. stor., pred ktorým je niekoľko stredovekých sarkofágov a Bazilika di Santa Maria delle Grazie je len kúsok od baziliky di Santa Eufemia a je fascinujúcim architektonickým pokladom ukrytým v Castrume.

Baptistérium bolo postavené v niekoľkých fázach od 4. storočia a je jedným z najlepšie zachovaných príkladov rannokresťanskej architektúry celého regiónu; najdôležitejšie sú jeho jemné podlahové mozaiky, ktoré sú usporiadané na dvoch rôznych úrovniach, čo naznačuje dve fázy výstavby.

 

V Laguna di Grado sa nachádza ostrov Barbana, kde bol v roku 582, vybudovaný kláštorný komplex Santuario della Madonna di Barbana, ktorý trvalo obýva Rád františkánov. Svätyňa je dnes pútnickým miestom. Mariánske bohoslužby na tomto ostrove sa datujú od 6. storočia, ale súčasná svätyňa je výsledkom impozantnej obnovy vykonanej v roku 1926.

 

Použité fotografie: Mario Trieste cc by nd, Archivio Turismo FVG, Gianluca Baronchcelli POR FERS 2007-2013, Fabio Parenzan/Turismo FVG, pagati cc by nc nd, matism cc by nc nd, w0f cc by nc nd